Skarpetkowe wyzwanie

Skarpetki nie do pary są symbolem Dnia Zespołu Downa, ponieważ ludzie dotknięci tą chorobą mają dodatkowy chromosom – chromosom 21 w kształcie skarpetki. Skarpetkowe wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia ludzie wkładają skarpetki nie do pary, aby wyrazić ludzką różnorodność. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat osób z zespołem Downa. Oczywiście wciąż muszą one walczyć o akceptację społeczeństwa, szansę na zdobycie wykształcenia i możliwość podejmowania pracy. Dzięki wiedzy i pozytywnym przykładom z własnych przeżyć każdy może przezwyciężyć uprzedzenia i pomóc innym stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy mogą realizować swoje marzenia i żyć pełnią życia. Dedoles organizuje akcję Skarpetkowe wyzwanie od 2018 roku.

Jak wziąć udział?

Wystarczy włożyć dwie różne skarpetki 21 marca, zrobić zdjęcie i udostępnić je na swoim profilu społecznościowym z hasztagiem #skarpetkowewyzwanie. W ten sposób zwiększymy świadomość ogółu na temat tego rodzaju niepełnosprawności. Dedoles wspiera finansowo kilka organizacji, których celem jest pomaganie ludziom z zespołem Downa i ich rodzinom.

Co by było, gdyby ludzie z zespołem Downa rządzili światem?

— Sympatia, uściski i troska o innych byłyby czymś oczywistym na co dzień.

— Nauczylibyśmy się doceniać drobiazgi i kochać bezwarunkowo.

— Ludzie byliby szczerzy.

— Wszystko byłoby uporządkowane i dobrze zorganizowane.

— Pociągi i samoloty docierałyby na miejsce punktualnie, godziny pracy służyłyby do pracowania, a dni wolne do odpoczywania.

— Ludzie mówiący do siebie byliby uważani za rozważnych i kreatywnych.